Relacja z konferencji ODWAŻNE KOBIETY “opowiem Ci moją historię”

W ostatnim czasie wzięłam udział w wyjątkowym wydarzeniu: konferencji “opowiem Ci moją historię”, organizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie ODWAŻNE KOBIETY. Event odbył się w malowniczej miejscowości Żylina na Słowacji, m.in. dzięki wsparciu Fundacji „Pro Polonia”. O tym, jak wyglądała ta konferencja oraz co dokładnie się działo, przeczytasz poniżej.

Projekt ODWAŻNE KOBIETY to inicjatywa Magdaleny Ratajewskiej. Przy wsparciu Związku Polaków w Kalabrii udało się go zrealizować. Celem projektu jest wsparcie kobiet z całego świata, przeciwdziałanie ich dyskryminacji na różnych polach oraz, a może przede wszystkim: dodawanie im odwagi do działania. Jestem osobą, która całym sercem popiera wartościowe projekty skierowane do kobiet. Dlatego też w tym roku sama postanowiłam wziąć udział w jednym z nich: konferencji ODWAŻNYCH KOBIET, która odbyła się w dniach 5-7 maja.

Warsztaty rozwojowe dla kobiet

Pierwszego dnia konferencji zorganizowano warsztaty. Pierwszy z nich poprowadziła Sylwia Miller – psychoterapeutka i coach. Jego tematyka kręciła się wokół granic. Rozmawiałyśmy na temat tego, jak wytyczać własne granice tak, aby były wyznaczone z poszanowaniem naszego ciała i kobiecej czułości. Był to bardzo interesujący warsztat, z którego wiedzę i refleksje wykorzystam z pewnością nie tylko w swoim życiu prywatnym, ale też zawodowym.

Z kolei Iwona Dziweńka – dyplomowany facilitator Totalnej Biologii oraz terapeutka ustawień rodzinnych, zachęcała nas, byśmy zastanowiły się m.in.: 

  • dlaczego niektórzy ludzie tak bardzo nas denerwują;
  • czy inne osoby mogą być naszym lustrem;
  • po co szukać podobieństw między nami a innymi ludźmi, zamiast skupiać się na różnicach. 

Podczas tego wartościowego spotkania miałyśmy szansę przyjrzeć się sobie z różnych perspektyw. To była bardzo cenna lekcja! Dla mnie fascynujące było też to, że chociaż uczestniczki warsztatów przyjechały z różnych zakątków Europy, m.in. z Czech, Polski, Niemiec Austrii i Włoch, to świetnie nam się razem pracowało ze sobą i nad sobą.

“opowiem Ci moją historię”

Najważniejszym dniem podczas weekendu w Żylinie była chyba dla mnie sobota. Dlaczego? To tego dnia odbyła się konferencja, podczas której uczestniczki mogły podzielić się z pozostałymi kobietami historiami ze swojego życia. Historiami, które wzruszają, motywują, inspirują i przede wszystkim pokazują, jak wielka odwaga drzemie w nas, kobietach. Ja w swoim wystąpieniu „Siła jest kobietą!” mówiłam o tym, jak wyglądała moja droga do miejsca, w którym teraz jestem. Mówiłam o moim dzieciństwie, o tym, w jaki sposób wpłynęło ono na moje poczucie własnej wartości, a także o tym, jak wyglądały początki mojego życia na emigracji. Opowiedziałam, jak to się stało, że ten diament, którym teraz jestem, został oszlifowany.

Głównym celem mojej opowieści było sprawić, by każda kobieta uwierzyła w to, że choćby znalazła się w koszmarnie trudnej sytuacji, zawsze może zmienić swoje życie. I naprawdę tak uważam: niezależnie od tego, w jakiej rodzinie się urodziłaś, co wydarzyło się po drodze, ile przeszkód musiałaś pokonać, ZAWSZE masz prawo do tego, by być szczęśliwa i spełniona!

Podczas mojej prelekcji czułam się niesamowicie: głównie za sprawą reakcji i feedbacku, jaki otrzymywałam od słuchaczek jeszcze w trakcie wystąpienia. Owszem, takie publiczne wystąpienia budzą we mnie lekki stres, ale na szczęście jest to stres mobilizujący. Dzięki niemu potrafię pokonać swoje obawy i przekazać to, na czym mi zależy, w jak najbardziej przystępny sposób. To z kolei sprawia, że łatwo jest nawiązać interakcję z publicznością.

Wywiad dla radia i telewizji

Podczas tego weekendu wydarzyła się jeszcze jedna fantastyczna rzecz. Wraz z dwoma innymi współautorkami książki „Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”: Iwoną Kopacz i Małgorzatą Słomian miałyśmy okazję udzielić wywiadu dla austriackiego radia PoloNews i włoskiej telewizji VIDEO PYJA. Rozmawiałyśmy o naszej książce, m.in. o tym:

  • dlaczego powstała, 
  • co znajdzie w niej czytelnik,
  • kto powinien po nią sięgnąć. 

Dziękuję Jackowi Pydynowi i Dorocie Fischer za rozmowę!  Nagranie z naszego spotkania znajdziesz poniżej.

Zwiedzanie i relaks

Cieszę się, że poza warsztatami i konferencją znalazłyśmy także czas na integrację, relaks i odpoczynek. Żylina to przepiękne miasto! Jeśli będziesz miała okazję tam być, koniecznie odwiedź Zamek Budatin (w którym odbyła się nasza sobotnia konferencja). Wybierz się też do centrum miasta i na cudowny, klimatyczny Rynek. W pobliskiej miejscowości Rajeckie Teplice, możesz nawet skorzystać z term! 

Czas spędzony w gronie tak odważnych, wyjątkowych i wartościowych kobiet był dla mnie niesamowitym doświadczeniem! Pełnymi garściami czerpałam z ich energii, entuzjazmu, życzliwości… Wymiana historii, opowieści, dzielenie się refleksjami – wszystko to sprawia, że czas w inspirującym, kobiecym gronie jest bezcenny.  Po raz kolejny przekonałam się, że w nas, kobietach, tkwi ogromny potencjał! Dzięki takim inicjatywom widzę to jeszcze wyraźniej. 

Bardzo dziękuję Organizatorom tego projektu zarówno za pomysł, jak i jego realizację! Mam nadzieję, że to nie ostatni event tego typu, w którym będę mogła wziąć udział. 

Shopping Cart
Scroll to Top